Наявність кваліфікованих фахівців та сучасного передового обладнання компанія гарантує високу якість діагностики деталей. Для виявлення різних дефектів, таких як мікротріщини, роз'їдання, іржавіння, розтріскування, використовуються такі методи контролю, що не руйнує:

Капілярний (PI);

Магнітопорошковий (MPI);

Вихрострумовий (EI);

Ультразвуковий (UI);

Візуальний (VI).

Капілярний контроль з використанням люмінесцентних матеріалів, проводиться з метою виявлення дефектів, що виходять на поверхню, переважно у вигляді мікротріщин, які неможливо визначити візуально, з шириною розкриття менше 1 мкм, переважно в немагнітних матеріалах. Обладнання, що використовується, дозволяє виявляти поверхневі дефекти, невідповідності та несплошності будь-якої протяжності та напрямки. Контрольована деталь може бути виконана з металів, пластмас або інших твердих матеріалів і сплавів, а також мати будь-яку форму і розмір.

 Обладнання та матеріали виробництва Франції, що використовуються в процесі перевірки, є абсолютно нешкідливими для здоров'я інспектора (дефектоскопістап) і відповідають сучасному стандарту ASTM E1417. Обладнання та матеріали, що використовуються в процесі перевірки, також схвалені стандартами світових виробників авіаційної техніки: SAE-AMS 2644-QPL 2644-16 McDONNEL/DOUGLAS, ALLISON, TURBOMECA, SNECMA, AIRBUS, ROLLS ROYCE, BOEING, LOOKHE & WHITNEY, CFMI.

 

 



Магнітопорошковий метод застосовується для виявлення поверхневих та підповерхневих несплошностей, різної форми, розміру та напряму у феромагнітних матеріалах.

У процесі контролю виріб намагнічують і покривають магнітним порошком, який осідає в зоні дефектів, формуючи видимі сліди дефектів.

Сучасне обладнання виробництва Німеччини "KARL DEUTSCH", що використовується в компанії "Авіадинаміка", відповідає стандарту ASTM E1444, що дозволяє виявляти поверхневі та підповерхневі порушення суцільності: тріщини різного походження, волосовини, флокени, непровари зварних з'єднань, надриви і т.п. у виробах різної форми та конфігурації.



Вихрострумовий метод. До основних переваг якого слід віднести його універсальність 

і широкі функціональні можливості. Аналіз виміряних параметрів дозволяє визначати геометричні розміри виробів (товщину стінки при односторонньому доступі), оцінювати хімічний склад, структуру матеріалу виробу, внутрішню напругу, виявляти поверхневі та підповерхневі (на глибині кількох міліметрів) дефекти. В

 основному токовихревий метод застосовується для контролю наявності різних дефектів. Обладнання, що використовується, дає широкі можливості з виявлення дефектів і відбракування неремонтопридатних компонентів, що дозволяє збільшити термін експлуатації агрегатів і вузлів, в які вони входять.

 

 

 

 

Візуальний метод, відносно простий і дешевий метод неруйнівного контролю, не потрібний дорогого та складного обладнання. Фахівці нашої ко

мпанії мають великий досвід у розпізнанні специфічних дефектів і систематично проходять тренінги та курси підвищення кваліфікації з візуального методу контролю в авіаційній галузі, що сприяє підвищенню якості послуг та надійності компонентів, що перевіряються в подальшій експлуатації.

Магнітопорошковий (MPI);Токовихревий (EI);ультразвуковий (UI);Візуальний (VI).